Wpisy oznaczone tagiem "zakopane"

Krupówki w Zakopanem

Krupówki w Zakopanem Zakopane jest miejscem wszystkim doskonale znanym, to właśnie ono pojawia się najczęściej na widokówkach czy czasopismach. Ludzie zachwalają ten zakątek za piękny krajobraz i wspaniale miejsce do uprawiania sportów zimowych. Zakopane, co watro podkreślić jest bardzo rozwiniętym miastem, zajmuje drugą pozycje w skali wielkości miast podhalańskich. To właśnie te tereny turyści wybierają najczęściej na wycieczki, czy wakacje. Mówiąc o Zakopanym nie możemy pominąć ważnej wizytówki tego miejsca mianowicie Krupówek. Jest to nic innego jak najbardziej reprezentacyjna ulica tego miasta. Znajduje się ona w samym centrum i właśnie z tego punktu rozpościera się wspaniały widok na Giewont. Ulica ta jest wszystkim dobrze znana, ponieważ to tutaj znajdują się liczne kramiki, odbywają się jarmarki. Górale mogą pokazać swoją twórczość, dać turystom zasmakować regionalnej kuchni. Na każdym rogu możemy kupić serek oscypek lub inny atrybut góralski taki jak ciupaga czy kapelusz z piórkiem. Kramiki i sama ulica ciągną się kilometrami. Co ważne cały teren jest odcięty od aut, zazwyczaj przemieszcza się tutaj każdy pieszo. Ten sposób jest najszybszy i najbardziej wygodny. Wzdłuż ulicy znajduje się jeszcze kilka ważnych punktów, które watro jest odwiedzić są to przede wszystkim Muzeum tatrzańskie, kościółek parafialny świętej rodziny. Są także punkty typowo usługowe jak bank, poczta, czy puby. Tych ostatnich nie brakuje stąd też Krupówki są najbardziej cenionym z punktów w Zakopanem, znajduje się tutaj też najwięcej turystów.

Zakopane

Zakopane Za stolice góralskiego szaleństwa uważa się Zakopane. To właśnie to miejsce, co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata. Zakopane jest sporym miastem mieszczącym się w Małopolsce. Jeśli chodzi o jego wielkość jest drugim miastem w rankingu na skale całego Podhala. Miasto ma piękną lokalizacje, znajduje się u samych stop Tatr. Nie brakuje tutaj też licznych potoków i rzek, które łączą się w rzece Zakopianka, ta z kolei stanowi dopływ białego Dunajca. Zakopane to piękny teren, ludzie trudnią się tutaj uprawą ziemi oraz hodowlą owiec to właśnie z ich mleka pozyskuje się regionalne przysmaki takie jak oscypek czy ser bundz. Ponad połowę tego terenu zajmują użytki rolne możemy spotkać w tym rejonie piękne lasy i ciekawe rośliny. Zakopane jest dobrym miejscem do zwiedzania, tylko tutaj na każdym rogu widzimy regionalne rzeźby oraz produkty, które wytarzają sami górale. Miejsce to na wakacje wybierają przede wszystkim turyści, ponieważ panują tutaj wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych takich jak jazda na nartach, desce. Śmiało Zakopane można nazwać stolicą spotu, co roku na Wielkiej Krokwi odbywają się mistrzostwa o puchar świata w narciarstwie. Sport ten gromadzi miliony na trybunach oraz przed telewizorem. Polacy szczególnie cenią sobie skoki narciarskie, ponieważ odnosimy w tej dziedzinie liczne sukcesy. Miasto starało się też o bycie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich, jednak bezskutecznie.

Historia synagogi w Zakopanem

Historia synagogi w Zakopanem Góry są miejscem szczególnym gdzie na każdym rogu widać kulturę i przywiązanie do tradycji. Górale wiedzą jak ważna jest ich historia, więc dzielą się z tubylcami wiadomościami o tym jak dawniej wyglądał teren Zakopanego. Ważnym miejscem była tutaj synagoga, zastała wzniesiona 1937 roku nie długo potem wybucha druga wojna świtowa i synagogę zniszczono. Pierwsza synagoga stanowiła miejsce kultu dla żydów zamieszkujących teren Zakopanego. Z powodu słabej drewnianej konstrukcji szybko ja zniszczono. W miejsce synagogi postawiono później drugą jednak z mocnego betonu. Kolejną synagogę w Zakopanem zbudowano tym razem na przeciwko starego cmentarza. Nowy budynek był bardziej modernistyczny i trwały. Podstawę stanowił prostopadłościan i dwuspadowy dach. Za pomocą kopuły szklanej pomieszczenia zostały odpowiednio doświetlone. Oprócz synagogi żydzi posiadali jeszcze na terenie miasta cmentarz ten jednak z czasem z powodu niedbalstwa niszczał, dziś jest reliktem po dawnych czasach. Miejsca te są wyjątkowe dla mieszkańców szczególnie żydów, ponieważ synagogi, jaki cmentarz były pierwszymi miejscami kultu, jakie były wykonane z myślą o ich wierze i potrzebach. Dziś wiele z zabytków zniszczało lub zostało usuniętych a szkoda, ponieważ jest to duża cześć naszej historii, o której watro jest pamiętać. Zakopane było pierwszym miastem, w którym powstały synagogi, wcześniej stawiano tylko kościołki, oraz kapliczki dla ludności zamieszkującej te piękne tereny.

Zakopane, sporty wodne extremalne

Zakopane, sporty wodne extremalne Zakopane wszystkim kojarzy się głównie z narciarstwem i górami tym czasem posiada ono o wiele więcej atutów. Nie zapominajmy, że w górach mamy na wyciagnięcie ręki wiele rzek strumieni, w których również można uprawiać sporty tym razem wodne. Sporty te dzielą się na ekstremalne, które wymagają odpowiedniego przygotowania i te tradycyjne łagodne, w których może uczestniczyć każdy. Na pewno do pierwszej kategorii zaliczymy spływy kajakowe. Aby dostarczyć jak największego deszczu emocji są organizowane na bardzo trudnej trasie. Możemy skorzystać ze sztucznego zlewiska lub trasy przy Białym Dunajcu. Kolejnym nowym sportem jest hydrospeed polega ona n pływaniu po rzeczce górskiej na desce trzymając się jednocześnie uchwytów na ręce. Do uprawiania tego sportu musimy być dobrze przygotowania, czyli posiadać kombinezon, ochroni nas przed zimnem i ewentualnymi urazami. Tylko na Białym Dunajcu istnieją warunki do spróbowania swoich sił w tym sporcie. Kolejnym sportem z typu extremalnych jest z pewnością rafting. Polega on na zjeździe potokiem górskim na pontonie. Jest to sport dla każdej kategorii wiekowej. Tak na prawdę, jeśli jesteśmy poczatkującymi możemy spróbować zjazdu z delikatnych rzek a nie do razu porywać się na najtrudniejsze. Sporty wodne cieszą się w rejonie górskim coraz większym zainteresowaniem, najwięcej turystów przyjeżdża specjalnie dla nich porą letnia, ponieważ wtedy warunki są najbardziej sprzyjające.

  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. katalog nunchaku