Wpisy oznaczone tagiem "święta"

Święta Bożego Narodzenia na Podhalu

Święta Bożego Narodzenia na Podhalu Święta w rejonie Podhala są wyjątkowe nie tylko ze względu na okoliczności przyrody, ponieważ tutaj zawsze jest biały śnieg, ale również pod względem panującego klimatu. Górale szczególnie starają się by czas świąt był wyjątkowy. Stroją izby i sami ubierają odświętne ludowe stroje. Całe Podhale robi się kolorowe i rozśpiewane. Górale często spotykają się, aby śpiewać pastorałki i grać w miłym towarzystwie. Nic dziwnego, że co roku na teren ten przybywa tylu gości. Są oni ciekawi bogatej kultury górali oraz obrzędowości. Według górali pierwszym gościem do kolacji powinien być mężczyzna, wówczas w domu będzie panowała zgoda i dobrobyt. Następnym przesądem jest, aby w święta nie pożyczać gotówki, ponieważ przynosi to ogromnego pecha. Obrzędowość oraz tradycje uzależnione są od rejonu, w którym się znajdujemy. Co ważne według tradycji góralskiej pierwsi górale wcale przy stole wigilijnym nie mieli choinki, zwyczaj ten przywędrował do nich za sprawą trustów oraz osób, które zdecydowały się tutaj osiedlić na stałe. Podobnie sytuacja przedstawia się na przykładzie potraw z ryb. Górale w nich nie gustowali, uważali potrawy z ryb za drugo gatunkowe tym czasem obecnie w każdym domu króluje już karp. Co ważne górale dbają o całą otoczkę świąt jednak nie jest dla nich najważniejsza skupiają się raczej na samy świecie i jego celebracji. Z radością uczęszczają na kolędowanie, oraz pasterkę. Do dziś przetrwał też obyczaj wigiliowania, czyli kolędników odwiedzających domy.

Obchodzenie świąt wielkanocnych na Podhalu

Obchodzenie świąt wielkanocnych na Podhalu Święta wielkanocne są bardzo ważnym czasem dla wszystkich katolików, w tym okresie przygotowujemy się na zmartwychwstanie Chrystusa. Malowanie pisanek czy przygotowanie świątecznego koszyczka znają wszyscy, to podstawowe atrybuty Wielkanocy. Tym czasem na Podhalu obrzędów i tradycji jest znacznie więcej. Górale to przede wszystkim ludzie ceniący kulturę, dlatego też kultywują stare wzorce, aby ich tradycja nie zamarła. Jednym z takich obrzędów jest świecenie ducha, polega ono na zebraniu huby z lasu a następnie podpaleniu jej, z taką pochodnią chodzi się wokoło dobytku i odmawia modlitwy. Obrzęd ma zapewnić domu dobrobyt oraz szczęście. Innym bardzo znanym obyczajem jest przygotowanie tzw. krajonki. Całość polega na pokrojeniu wszystkich składników świecony w kostkę i zalaniu ich mlekiem. Następnie wszyscy domownicy jedzą poświęcony pokarm z jednej miski ma to dać szczęście, oraz miłość w rodzinie. Innym bardzo dawnym zwyczajem było zbieranie bazi i następnie wtykanie ich w ziemię, bazie miały dawać duży plon. Nawet z lanym poniedziałkiem znana była pewna obrzędowość. Według podań panna, którą polano najbardziej wodą miała powodzenie i szybko powinna wyjść za mąż. Dziś odchodzi się po woli od tradycyjnych obrzędów wypierane są modami z zagranicy. Co warte podkreślenia w zależności, na jaki teren Podhala trafimy tam możemy spotkać się z całkiem innymi tradycjami. Dzięki temu rejon podhalański jest jeszcze bardziej ciekawy i różnorodny.

  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. tanie-wakacje-nad-morzem.eu