Wpisy oznaczone tagiem "strój"

Strój tradycyjny górala

Strój tradycyjny górala Bardzo ważnym elementem gór jest bogata historia, oraz zamiłowanie do kultywowania tradycji. Widać to nie tylko na przykładzie kuchni góralskiej, ale też i stroju. Górale na specjalnie okazje, czyli święta lub śluby zakładają specjalne tradycyjne stroje. Jest to element ich kultury. Każdy strój męski musi składać się z białej koszulki, jej znakiem charakterystycznym są szerokie rękawy oraz broszka spinająca koszulę u kołnierza. Broszka jest zazwyczaj bardzo zdobna w koraliki, łańcuszki. Poniżej koszulki znajdują się spodnie góralskie wykonane z białego lnu. Spodnie są również dekoracyjne, na bokach posiadają ozdobne pasy z kolei sam dół wykończony jest czerwonymi pomponikami. Całość zdobi gruby pas zapinany z przodu stroju. Pas jest wykonany ze skóry i posiada liczne dekory w postaci ćwieków i naszyć. Pas taki nosi nazwę bacowskiego dawniej za pasem takim górale trzymali drobny sprzęt służący do obrony jak toporek. Jeśli chodzi o obuwie musi pasować do całości, wykonane jest na bazie naturalnej skóry. Buty są lekkie i wygodne zawiązuje się je powyżej kostki, aby nie wysuwała się w nich noga. Buty, jaki reszta stroju są zdobione tym razem pięknymi haftami. Jest to zazwyczaj ręczna robota, prawdziwe rękodzieło. Dodatkiem do każdego stroju jest kapelusz. Ta cześć garderoby również wykonana jest ze skóry ozdobieniem są tutaj muszelki zwane kostkami, oraz czerwone piórko. Kiedy jest zimno można dodatkowo strój wzbogacić o cuchę, która narzuca się na ramiona.

Strój góralki

Strój góralki Podhale to bardzo ciekawy region, jest tutaj bardzo kolorowo i atrakcyjnie. Miejsce to wzbogaca również kultura góralska, która jest widoczna na każdym kroku. Szczególne wrażenie robi tradycyjny strój góralski, który obecnie zakładany jest tylko odświętnie. Podstawą stroju góralki jest batystowa koszula zdobiona koronkami. Przy kołnierzyku znajdują się naturalnie duże czerwone korale. Na koszule góralki zakładają gorset jest on bardzo sztywny i elegancki. Znajdują się na nim piękne hafty. Całość sznuruje się długą czerwoną wstążką, która na samym zakończeniu gorsetu tworzy piękną ozdobę. Znakomitym dodatkiem do stroju jest spódnica uszyta z tybetu. Ta cześć garderoby również jest bardzo ozdobna tworzą ją bogate, kwieciste wzory. Aby sukienka dobrze się układała kobiety zakładają pod nią halkę zwana fartuchem. Okryciem nóg jest jak w przypadku panów obuwie o nazwie kierpce. W tym wypadku również zdobione ręcznych haftem. Jeśli chodzi o nakrycie głowy uzależnione jest od pogody. Kiedy dopisuje, wówczas kobieta nie ma okrycia głowy zdobi ją jedynie pięknym kwiatem. Jesienną porą góralki najczęściej zakładają chusty, na których dominuje motyw kwiatowy i piękne dekoracje. Strój góralski robi ogromne ważenie tym bardziej, że wykonywany jest własnoręcznie. Każdy szczegół jest tutaj precyzyjnie dopasowany. Stroje te często przechodzą z pokolenia na pokolenie, dziś mało jest osób, które trudnią się wykonaniem strojów ludowych, ponieważ jest to ogromna praca i wysiłek.

  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. chwilłwki przez internet chwilłwki przez internet darmowe online