Wpisy oznaczone tagiem "legendy"

Legendy podhalańskie

Legendy podhalańskie Górale posiadają bardzo bogatą historie. Co ważne lubią opowiadać piękne legendy, jakie zasłyszeli od domowników lub przez innych gawędziarzy. Górale uwielbiają wspominać dawne czasy, co istotne większość legend została przekazana i opowiedziana tylko ustnie. Z czasem zaczęto zacierać pewne elementy opowiadania stąd też zaczęto je spisywać i drukować. Język mówiony jednak nie pozostaje tak długo w głowie jak ten pisany. Dzięki publikacją większe grono czytelników i miłośników gór może poznać ciekawe legendy na temat tego regionu. W opowiadaniach najczęściej porusza się kwestię śmierci, diabła a więc jak najbardziej motywy religijne. Wiele legend w swej tematyce porusza kwestię stworzenia samego Podhala czy Tatr. Legendy te są bardzo ciekawe, najlepiej jednak słucha się ich, kiedy opowiadają je górale. Bardzo często powtarzaną i znaną legendą podhalańską jest na pewno opowiadanie o dziewczynce, która zgubiła owce. W tej trudnej sytuacji pomogła je odnaleźć Matka boska, która ulitowała się na dzieckiem. Trzeba pamiętać, że górale to naród bardzo religijny stąd też osoby boskie często występują w ich legendach, jako wybawcy i pomoc. Do największych pisarzy i gawędziarzy góralskich zaliczamy Jana Krzeptowskiego, Andrzeja skupienia-Florka. Postacie te są tak wielkie, że w Podhalu 2 grudnia odbywa się nawet konkurs recytatorski, na którym to czyta się legendy stworzone przez pana Andrzeja. Legendy są bardzo potrzebne, ponieważ pozwalają miło spędzić czas i poznać bliżej kulturę góralską.

  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. Noclegi Białka Tatrzańska