Wpisy oznaczone tagiem "groń"

Leśnica- Groń

Leśnica- Groń Nieopodal Białki tatrzańskiej i Bukowiny tatrzańskiej zlokalizowane są dwie sąsiednie wsie zwane pod nazwa Leśnica- Gronie. Pomimo, że wioski znajdują się w centralnej części Podhala są jakby nie widoczne, wszystko za sprawą dróg. Te są tak zlokalizowane, że praktycznie omijają te tereny. Do miejscowości wiedzie tylko lokalna droga. Z drugiej jednak strony takie położenie może być cenne, ponieważ wielu turystów poszukuje miejsc cichych i spokojnych gdzie nie ma gwaru ludzi i długich kolejek na wyciągi. W takich warunkach można swobodnie wypoczywać, spacerować czy uprawiać aktywność fizyczną. Dodatkowym atutem miejscowości są piękne lasy. Mogą się tutaj wybrać amatorzy grzybobrania lub zbierania jagód. Według podań pierwsza pojawiła się wieś Leśnica, datuje się to na okres 1254 roku. Groń z kolei położona jest na brzegu potoku leśnickiego stąd też jej nazwa. Od 1973 roku obie wsie należą do gminy Bukowina tatrzańska. Jeśli chodzi o zabytki najciekawszym obiektem jest drewniany kościółek, który znajduje się w Groniu. Całkiem ciekawa jest również jego historia. Dawniej kościoły znajdowały się bardzo daleko od miejsca zamieszkania. Warunki atmosferyczne nie pozwalały często na wędrówkę do nich stąd też myśl mieszkańców o stworzeniu własnej świątyni. Do tematu zabierano się kilka razy jednak wsie ciągle kłóciły się na temat umiejscowienia kościoła. Wybuch wojny oraz restrykcje temu towarzyszące zjednoczyły w końcu ludność i powstał wspólny kościół. W miejscowościach znajdują się też liczne kapliczki, które pamiętają jeszcze dawne czasy. Będą tutaj watro też zwiedzić tradycyjną bacówkę, czyli szałas. Tam spotkamy jeszcze wciąż żywą kulturę folklorystyczną tego rejonu.

  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. Organizacja szkoleń firmowych Zakopane