Wpisy oznaczone tagiem "dunajec"

Nowy targ

Nowy targ Miastem uznawanym za stolicę Podhala zaraz po Zakopanym jest Nowy targ. Miejscowość położoną jest w pobliżu Białego i Czarnego Dunajca. Nowy targ śmiało można określić mianem największego miasta Podhala. Czeka tutaj najwięcej atrakcji turystycznych. W sezonie zimowym można tutaj uprawiać sporty zimowe z kolei latem jest tu lotnisko, na którym można pokusić się o lot ze spadochronem. Miejscowość jest bardzo dobrze znana również, z co tygodniowych jarmarkowa, na które przybywa ogromna liczba ludności. Na jarmarkach mieszkańcy mogą zaprezentować swoje rękodzieła i zarobić. Nowy targ jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów wynika to z pięknej okolicy i atrakcji. Tylko tutaj możemy zobaczyć torfowiska w rezerwacie Bor na Czerwonym. Torfowiska te są objętym ochroną i należą do największych nie tylko w Polsce, ale i Europie środkowej, jest to ważny atut, który wyróżnia rejon górski. Kolejnym ważnym terenem są dla Podhala lasy tych tutaj nie brakuje. Zielone lasy, które zajmują spora cześć tego miasta są wyjątkowo czyste i zadbane. Lasy kusza grzybami, malinami czy borówkami, znajdą tutaj coś dla siebie amatorzy cichego i spokojnego wypoczynku. Nowy targ jest to miasto, w którym ciągle się coś dzieje, tętni życiem. Odbywa się w nim wiele konkursów, przeglądów artystycznych, nad którymi pieczę trzyma miejski ośrodek kultury. Bardzo często są tutaj także zawody triatlonowe, które dostarczają wielu emocji.

Czarny Dunajec

Czarny Dunajec Podhale bogate jest w wiele pięknych miejscowości, każda z nich wyróżnia się zabytkami, warunkami architektonicznymi, jednym z ciekawych miejsc jest na pewno Czarny Dunajec. Znajduje się dokładnie na terenie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Czarny Dunajec jest bardzo wysunięty na zachód, przez co występuje tutaj starcie dwóch różnych kultur etnicznych, czyli górali oraz Słowaków. Czas założenia czarnego Dunajca określa się na wiek czternasty. Teren ten jest wioską jednak jego wygląd bardzo myli, przypomina raczej miasto. W samym centrum możemy zauważyć piękny ryneczek otoczony murowanymi domkami na kształt dworków. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne watro tutaj zajrzeć na torfowiska, to raj dla miłośników botaniki. Tylko na torfowiskach rosną bardzo rzadkie gatunki roślin. To również miejsce życia wielu gatunków zwierząt, oraz ptaków. Czarny Dunajec znany jest wszystkim także ze swojej wciąż żywej kultury. Mają tutaj miejsce imprezy folklorystyczne, jarmarki występy artystyczne oraz wszelkiego rodzaju konkursy. W miejscu tym znakomicie odnajdą się zarówno miłośnicy białego szaleństwa, jaki osoby lubiące cisze i spokój. Co ważne Biały Dunajec znajduje się w sąsiedztwie ze Słowacją, co za tym idzie zawsze naszą wycieczkę możemy urozmaicić o pobyt u naszych sąsiadów. Najbardziej obleganym miejscem jest sezon od maja do października, ponieważ wówczas jest tutaj najpiękniej. Nie brakuje zielonych pastwisk, pięknych lasów, dopełnieniem klimatu są torfowiska.

  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. agroturystyka-nad-biebrza.eu