Archiwum kategorii "Miasta i miasteczka"

Ski alpinizm

Ski alpinizm Coraz częściej turyści, którzy przybywają w tereny Podhala poszukują tras mniej uczęszczanych do uprawiania narciarstwa. Pragną jedynie spokoju, ciszy i kontaktu z naturą. Takie możliwości daje im sport zwany ski alpinizmem. Aby uprawiać ten sport trzeba jednak posiadać pewne umiejętności, czyli dobrze jeździć na nartach, znać trasy i posiadać dobry sprzęt narciarski. Ski alpinizm to sposób na oderwanie się od wyciągów czy nadmiaru turystów, którzy na stokach nadciągają z każdej strony. Jest to też najlepszy sposób na poruszanie się po górach w sezonie zimowym. Aby uprawiać ten sport musimy być zaopatrzeni w narty posiadające wyjątkowe wiązani skiturowe, buty skiturowe, które charakteryzują się ruchomą cholewką dzięki temu but jest ruchomy podczas zjazdu. Kolejnym elementem są foki, czyli pasy materiału, które umiejscawia się pod nartami, zapobiegają one ślizganiu się sprzętu do tylu a my możemy podejść pod każde wzgórze. Nazwa sprzętu wzięła się od fok, z których to skór wyrabiano materiały. Niezbędnymi będą kijki narciarskie oraz gogle, które osłaniają oczy przed wiatrem i śniegiem. Pamiętajmy, że podczas zjazdu możemy osiągnąć bardzo wysoką prędkość. Aby wyprawa była kompletna nie pomijamy właściwego ubioru. Ubranie lekkie i przepuszczające powietrze sprawdzi się najbardziej. Zazwyczaj ubieramy się na cebulkę tak jest najwygodniej, nie pomijamy plecaka, w którym zmieści się mapa, jedzenie oraz coś do picia. Coraz częściej dodatkiem jest też detektor lawinowy, czyli sprzęt pozwalający przetrwać pod lawiną.

Nowy targ

Nowy targ Miastem uznawanym za stolicę Podhala zaraz po Zakopanym jest Nowy targ. Miejscowość położoną jest w pobliżu Białego i Czarnego Dunajca. Nowy targ śmiało można określić mianem największego miasta Podhala. Czeka tutaj najwięcej atrakcji turystycznych. W sezonie zimowym można tutaj uprawiać sporty zimowe z kolei latem jest tu lotnisko, na którym można pokusić się o lot ze spadochronem. Miejscowość jest bardzo dobrze znana również, z co tygodniowych jarmarkowa, na które przybywa ogromna liczba ludności. Na jarmarkach mieszkańcy mogą zaprezentować swoje rękodzieła i zarobić. Nowy targ jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów wynika to z pięknej okolicy i atrakcji. Tylko tutaj możemy zobaczyć torfowiska w rezerwacie Bor na Czerwonym. Torfowiska te są objętym ochroną i należą do największych nie tylko w Polsce, ale i Europie środkowej, jest to ważny atut, który wyróżnia rejon górski. Kolejnym ważnym terenem są dla Podhala lasy tych tutaj nie brakuje. Zielone lasy, które zajmują spora cześć tego miasta są wyjątkowo czyste i zadbane. Lasy kusza grzybami, malinami czy borówkami, znajdą tutaj coś dla siebie amatorzy cichego i spokojnego wypoczynku. Nowy targ jest to miasto, w którym ciągle się coś dzieje, tętni życiem. Odbywa się w nim wiele konkursów, przeglądów artystycznych, nad którymi pieczę trzyma miejski ośrodek kultury. Bardzo często są tutaj także zawody triatlonowe, które dostarczają wielu emocji.

Krupówki w Zakopanem

Krupówki w Zakopanem Zakopane jest miejscem wszystkim doskonale znanym, to właśnie ono pojawia się najczęściej na widokówkach czy czasopismach. Ludzie zachwalają ten zakątek za piękny krajobraz i wspaniale miejsce do uprawiania sportów zimowych. Zakopane, co watro podkreślić jest bardzo rozwiniętym miastem, zajmuje drugą pozycje w skali wielkości miast podhalańskich. To właśnie te tereny turyści wybierają najczęściej na wycieczki, czy wakacje. Mówiąc o Zakopanym nie możemy pominąć ważnej wizytówki tego miejsca mianowicie Krupówek. Jest to nic innego jak najbardziej reprezentacyjna ulica tego miasta. Znajduje się ona w samym centrum i właśnie z tego punktu rozpościera się wspaniały widok na Giewont. Ulica ta jest wszystkim dobrze znana, ponieważ to tutaj znajdują się liczne kramiki, odbywają się jarmarki. Górale mogą pokazać swoją twórczość, dać turystom zasmakować regionalnej kuchni. Na każdym rogu możemy kupić serek oscypek lub inny atrybut góralski taki jak ciupaga czy kapelusz z piórkiem. Kramiki i sama ulica ciągną się kilometrami. Co ważne cały teren jest odcięty od aut, zazwyczaj przemieszcza się tutaj każdy pieszo. Ten sposób jest najszybszy i najbardziej wygodny. Wzdłuż ulicy znajduje się jeszcze kilka ważnych punktów, które watro jest odwiedzić są to przede wszystkim Muzeum tatrzańskie, kościółek parafialny świętej rodziny. Są także punkty typowo usługowe jak bank, poczta, czy puby. Tych ostatnich nie brakuje stąd też Krupówki są najbardziej cenionym z punktów w Zakopanem, znajduje się tutaj też najwięcej turystów.

Leśnica- Groń

Leśnica- Groń Nieopodal Białki tatrzańskiej i Bukowiny tatrzańskiej zlokalizowane są dwie sąsiednie wsie zwane pod nazwa Leśnica- Gronie. Pomimo, że wioski znajdują się w centralnej części Podhala są jakby nie widoczne, wszystko za sprawą dróg. Te są tak zlokalizowane, że praktycznie omijają te tereny. Do miejscowości wiedzie tylko lokalna droga. Z drugiej jednak strony takie położenie może być cenne, ponieważ wielu turystów poszukuje miejsc cichych i spokojnych gdzie nie ma gwaru ludzi i długich kolejek na wyciągi. W takich warunkach można swobodnie wypoczywać, spacerować czy uprawiać aktywność fizyczną. Dodatkowym atutem miejscowości są piękne lasy. Mogą się tutaj wybrać amatorzy grzybobrania lub zbierania jagód. Według podań pierwsza pojawiła się wieś Leśnica, datuje się to na okres 1254 roku. Groń z kolei położona jest na brzegu potoku leśnickiego stąd też jej nazwa. Od 1973 roku obie wsie należą do gminy Bukowina tatrzańska. Jeśli chodzi o zabytki najciekawszym obiektem jest drewniany kościółek, który znajduje się w Groniu. Całkiem ciekawa jest również jego historia. Dawniej kościoły znajdowały się bardzo daleko od miejsca zamieszkania. Warunki atmosferyczne nie pozwalały często na wędrówkę do nich stąd też myśl mieszkańców o stworzeniu własnej świątyni. Do tematu zabierano się kilka razy jednak wsie ciągle kłóciły się na temat umiejscowienia kościoła. Wybuch wojny oraz restrykcje temu towarzyszące zjednoczyły w końcu ludność i powstał wspólny kościół. W miejscowościach znajdują się też liczne kapliczki, które pamiętają jeszcze dawne czasy. Będą tutaj watro też zwiedzić tradycyjną bacówkę, czyli szałas. Tam spotkamy jeszcze wciąż żywą kulturę folklorystyczną tego rejonu.

Brzegi

Brzegi Każdy, kto chce wypocząć w miłym towarzystwie i do tego malowniczym powinien udać się na Podhale do Brzegów. Miejscowość można zlokalizować na mapie kierując się do pasma podgórza bukowińskiego. Takie usytuowanie sprawia, że teren jest jeszcze bardziej atrakcyjny pod względem turystycznym, występuje tutaj wiele wzgórz. Datę powstania tej miejscowości datuje się na 1625 roik. Początki tej miejscowości były bardzo trudne, górzysty teren nie sprzyjał rolnictwu ani turystyce. Mieszkańcy trudnili się prostym rolnictwem, karczowaniem lasów oraz pasterstwem. Wieś bardzo wolno ulegała przemianom do dziś można zauważyć tutaj inny rytm życia, wszystko dzieje się po woli bez pospiechu stąd to wymarzone miejsce na letni wypoczynek. Nie można pominąć też ważnego waloru turystycznego, jakim jest cudowny widok na Tatry. W brzegach można też dobrze zjeść, lokale znajdują się w punktach wypoczynkowych lub na polanie Głodówce. Gospodynie kuszą regionalnymi przysmakami, oraz niesamowitymi widokami. Jak widać można połączyć przyjemne z pożytecznym. We wsi można spotkać też liczne zabytki naturalnie w całości wykonane z drewna. Zaliczamy do nich chatki pochodzące jeszcze z szesnastego wieku, oraz kościółki. Wszystkie te miejsca mają swoją dusze oraz klimat. W Brzegach można nie tylko aktywnie wypoczywać jedząc na nartach czy uprawiając wspinaczkę, to znakomity teren dla ludzi poszukujących ciszy i spokoju. Znajdują się tutaj malownicze doliny i piękne szczyty. Turysta może śmiało odpocząć na łonie natury. Szczególnie urokliwe jest tutaj lato, wówczas wszędzie jest zielono i kolorowo.

Czarna góra

Czarna góra Czarna góra jest to jedna z wielu wsi polskiego Spisza. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest pochodzenie nazwy wsi. Swój początek wzięła od wyglądu góry. Dawniej porastały ją wyłącznie świerki z tego względu tworzyła ciemny bór, tak też narodził się pomysł na nazwę dla miejscowości. Według podań pierwszymi, którzy osiedlili się w tym rejonie byli włosi ci uciekali przed groźną nawałnicą. W krótce po nich przybyli ludzie z sąsiedniego Podhala i szybko stali się ludnością dominującą. Na początku zajmowali się pasterstwem, wycinką drewna i myślistwem. Co ciekawe Czarną górę można podzielić na trzy fragmenty, pierwszym będzie teren Zagóra, który znajduje się od strony północnej, Sołtystwo, czyli najstarszy fragment wsi i Kamieniec, na którym znajduje się osiedle romskie. Głównymi atrakcjami turystycznymi są nie tylko sporty narciarskie, ale i możliwość zwiedzania zabytków. Do dziś zostały w tej części Polski liczne domy, pozostałości po dawnych czasach, zachowały się wspaniale, pomimo, że wykonano je drewna a to nie najtrwalszy budulec. Są tutaj także zabytkowe gospodarstwa oraz urokliwe kapliczki. Jak w każdej miejscowości nie możemy pominąć zabytkowego kościółka. Czarna góra to także miejsce bardzo urokliwe, zimą kusi stokami latem zaś spływami po rzece Białce. Dla spragnionych wędrówek jest opcja zwiedzania kompleksu leśnego zwanego trybkim borem. Nie bez znaczenia jest też rezerwat rzeki Białki gdzie panuje naturalne środowisko dla wielu ptaków oraz zwierząt.

Chochołów

Chochołów Kolejną wioską nadgraniczną jest Chochołów, znajduje się ona w dolinie potoku Czarny Dunajec. Miejscowość ta, pomimo, że jest nie wielka posiada bardzo bogatą historię. Mianowicie sama wieś powstał w wieku szesnastym i jej zarządcą był Bartłomiej Kluska. Za zasługi na polu bitwy dostał tytuł sołtysa i to właśnie jego rodzina przez pokolenia zarządzała wsią. Miasto było też ważnym punktem partyzanckim. To właśnie tutaj gen Rydz- Śmigły otrzymał wsparcie i pomoc w przedostaniu na tereny Polski. W miejsce tego czynu postawiono pamiątkowy obelisk. We wsi znajduje się wiele wartych obejrzenia miejsc, to czysta historia tego wspaniałego miejsca. Na uwagę na pewno zasługuje neogotycki kościół znajdujący się w samym centrum Chochołowa. Przed kościołem umiejscowiony cenny obelisk upamiętniający powstanie Chochołowskie. W miejscowości zachowały się również zabytki architektoniczne, mowa tutaj przede wszystkim o licznych domkach drewnianych, które pochodzą z dawnych epok. Szczególnie ciekawym jest dom Anny Stryculi, ponieważ ścianę frontową jej domu wybudowano z jednego pnia jodłowego. Robi to ogromne wrażenie na zwiedzających. Chochołów watro jest odwiedzić również ze względu na bogactwo krajobrazów. Wchodząc na polany zobaczymy szczyty Tatr, piękne górzyste tereny. Kiedy pogoda nam dopisuje ważenia estetyczne są ogromne. Można tutaj też ciekawie wypocząć relaksując się przy uprawianiu sportów górskich takich jak narty, wspinaczka czy wędrówki.

Czarny Dunajec

Czarny Dunajec Podhale bogate jest w wiele pięknych miejscowości, każda z nich wyróżnia się zabytkami, warunkami architektonicznymi, jednym z ciekawych miejsc jest na pewno Czarny Dunajec. Znajduje się dokładnie na terenie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Czarny Dunajec jest bardzo wysunięty na zachód, przez co występuje tutaj starcie dwóch różnych kultur etnicznych, czyli górali oraz Słowaków. Czas założenia czarnego Dunajca określa się na wiek czternasty. Teren ten jest wioską jednak jego wygląd bardzo myli, przypomina raczej miasto. W samym centrum możemy zauważyć piękny ryneczek otoczony murowanymi domkami na kształt dworków. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne watro tutaj zajrzeć na torfowiska, to raj dla miłośników botaniki. Tylko na torfowiskach rosną bardzo rzadkie gatunki roślin. To również miejsce życia wielu gatunków zwierząt, oraz ptaków. Czarny Dunajec znany jest wszystkim także ze swojej wciąż żywej kultury. Mają tutaj miejsce imprezy folklorystyczne, jarmarki występy artystyczne oraz wszelkiego rodzaju konkursy. W miejscu tym znakomicie odnajdą się zarówno miłośnicy białego szaleństwa, jaki osoby lubiące cisze i spokój. Co ważne Biały Dunajec znajduje się w sąsiedztwie ze Słowacją, co za tym idzie zawsze naszą wycieczkę możemy urozmaicić o pobyt u naszych sąsiadów. Najbardziej obleganym miejscem jest sezon od maja do października, ponieważ wówczas jest tutaj najpiękniej. Nie brakuje zielonych pastwisk, pięknych lasów, dopełnieniem klimatu są torfowiska.

Szaflary

Szaflary Góry są bardzo ciekawym terenem pod względem uksztaltowania, posiadają jednak inny ceny atrybut mianowicie ciekawą historie. Jedną z najstarszych wsi na Podhalu są Szaflary ich początek datuje się na wiek trzynasty. Szaflary przez cały swój okres bytowania zmieniały zarządców początkowo byli nimi cystersi, następnie władał nimi król Ludwik węgierski. Z biegiem lat trafiały w coraz to inne ręce bogatych możnowładców. Istnieje nawet legenda mówiąca o tym jak tutejsi górale zasłużyli się w bitwie ze Szwedami. Bitwa miała miejsce podczas potopu wówczas Szwedzi szykowali napaść na króla Jana Kazimierza, zamach został udaremniony a wzgórze, na którym poległ jeden Szwed odtąd nosiło jego imię. W miejscu tym jest bardzo wiele zabytkowych miejsc, wyjątkowych, które watro jest zobaczyć. Na pewno znajdą tutaj coś dla siebie miłośnicy kultury i folkloru góralskiego. Szaflary mogą pochwalić się przede wszystkim zamkiem zwanym Kocim. Zamek wybudowano na wapiennej skale, zamieszkiwali go cystersi ci jednak wybijali w nim fałszywą monetę na skutek, czego zostali pozbawieni wszelkich praw i włości w tym również zamku. Dopiero zbiegiem lat został odrestaurowany. Nie brakuje tutaj licznych kościołów, oraz kapliczek. Ciekawym punktem na trasie zwiedzania jest też chałupa Anny Daruli. W niej widniej piękne malowidło przedstawiajcie zaśniecie Maryi panny i dwunastu apostołów, samo dzieło jest wynikiem pracy nieznanego artysty, który w podziękowaniu za gościnę namalował obraz.

Spokojne sporty wodne na Podhalu

Spokojne sporty wodne na Podhalu Coraz częstszym atutem Podhala stają się strumienie, oraz rzeki. Są on przede wszystkim ciekawe pod względem uksztaltowania i bardzo czyste. Najlepszym terenem do uprawiania sportów wodnych jest na pewno Zalew Czorsztyński. Zanim jednak zdecydujemy, w czym się sprawdzimy musimy dokładnie zapoznać się z obsługą danego sprzętu. Dio spokojnych sportów wodnych zaliczamy przede wszystkim żeglarstwo, wówczas sterujemy łódką i możemy sprawdzić się w roli kapitana. Nie możemy zapomnieć o kajakach. W górach jest wiele punktów wypożyczających ten sprzęt. Kajak jest sprzętem napędzanym siłą naszych mięśni, dzięki niej możemy aktywnie wypoczywać na łonie natury. W sezonie letnim nie możemy zapomnieć też o dyscyplinie, jaką jest pływanie. Zanim jednak pojedziemy nad zbiornik wodny pamiętajmy, że nawet latem woda może mieć tutaj bardzo niską temperaturą i w konsekwencji możemy dostać szoku termicznego. Kolejnym aspektem jest dokładne zbadanie rzeki pod kątem bezpieczeństwa. Wiele z tutejszych rzek jest zbyt rwących, co w konsekwencji może stwarzać duże zagrożenie dla turysty. Zamiast porywać się na potoki i rzeki górskie watro skorzystać z innej metody. Na terenie gór występuje wiele hoteli, w których jest możliwość odpoczynku w basenie. Nie możemy pominąć też źródeł geotermalnych gdzie woda zawsze jest ciepła. Kąpiel taka dobrze wpłynie nie tylko na ciało, ale i cały umysł. Kolejnym sportem, jaki proponują nam góry jest wędkowanie w czystych potokach aż roi się do ryb rożnego gatunku.

  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. tanie noclegi karpacz