Archiwum kategorii "Historia i wiedza"

Folklor góralski

Folklor góralski Tym, co wyróżnia Podhale na tle innych rejonów jest na pewno folklor. Tradycje i kulturę góralską widać tutaj na każdym kroku. Będąc na spacerze możemy zauważyć tradycyjne podejście do budownictwa. Na Podhalu jest wiele starych chat budowanych w stylu góralskim, co ważne nawet nowe budownictwo ma jego elementy. Poza domami na Podhalu możemy mieć też styczność z tradycyjnym strojem ludowym. Co prawda, na co dzień górale noszą się wygodnej, typowo jak turyści, ale każda większa uroczystość wymaga założenia tradycyjnego stroju. Co ważne wszystkie elementy czy to męskiego czy damskiego stroju wykonywane są ręcznie. Rękodzieło jest podstawą kultywowania tradycji. Kolejnym elementem folkloru jest na pewno muzyka góralska. To muzyka prosta i płynąca z serca, nie ma mowy o niczym sztucznym. Piosenki są bardzo żywe i dynamiczne często towarzyszą im piękne tańce ludowe. Folklor muzyczny możemy obserwować również przy okazji występów zespołów regionalnych. Tradycje widać tutaj też w języku, górale mówią po polsku jednak w sobie tylko znanej gwarze. Sporo słów turyści nie są w stanie zrozumieć. Swoisty język sprawia, że teren ten jest jeszcze bardziej ciekawy i atrakcyjny od pozostałych. Na Podhalu watro też wyróżnić kuchnie. Bazuje ona na tradycyjnym przygotowaniu posiłków. Wszystkie potrawy są świeże i naturalne, nie ma mowy o żadnej chemii. Watro podkreślić, że na Podhalu wytwarzane są także liczne produkty regionalne, które górale sprzedają, jak na przykład sery.

Strój tradycyjny górala

Strój tradycyjny górala Bardzo ważnym elementem gór jest bogata historia, oraz zamiłowanie do kultywowania tradycji. Widać to nie tylko na przykładzie kuchni góralskiej, ale też i stroju. Górale na specjalnie okazje, czyli święta lub śluby zakładają specjalne tradycyjne stroje. Jest to element ich kultury. Każdy strój męski musi składać się z białej koszulki, jej znakiem charakterystycznym są szerokie rękawy oraz broszka spinająca koszulę u kołnierza. Broszka jest zazwyczaj bardzo zdobna w koraliki, łańcuszki. Poniżej koszulki znajdują się spodnie góralskie wykonane z białego lnu. Spodnie są również dekoracyjne, na bokach posiadają ozdobne pasy z kolei sam dół wykończony jest czerwonymi pomponikami. Całość zdobi gruby pas zapinany z przodu stroju. Pas jest wykonany ze skóry i posiada liczne dekory w postaci ćwieków i naszyć. Pas taki nosi nazwę bacowskiego dawniej za pasem takim górale trzymali drobny sprzęt służący do obrony jak toporek. Jeśli chodzi o obuwie musi pasować do całości, wykonane jest na bazie naturalnej skóry. Buty są lekkie i wygodne zawiązuje się je powyżej kostki, aby nie wysuwała się w nich noga. Buty, jaki reszta stroju są zdobione tym razem pięknymi haftami. Jest to zazwyczaj ręczna robota, prawdziwe rękodzieło. Dodatkiem do każdego stroju jest kapelusz. Ta cześć garderoby również wykonana jest ze skóry ozdobieniem są tutaj muszelki zwane kostkami, oraz czerwone piórko. Kiedy jest zimno można dodatkowo strój wzbogacić o cuchę, która narzuca się na ramiona.

Górale

Górale Górale są najważniejszym elementem składniowym Podhala. To właśnie dzięki nim panuje tutaj taka a nie inna atmosfera. Wielu z turystów właśnie dla górali przyjeżdża do gór, aby poznać ich kulturę, życie, ponieważ jest to bardzo barwny i bogaty w historię ród. Pierwsze wzmianki, jakie dotyczą górali określają ich, jako szczep egzotyczny. Mała ilość informacji o góralach spowodowała, że uznawano ich za ród nie odgadniony, tajemniczy i pochodzący z dalekich krajów. Dopiero, kiedy Stanisław Witkiewicz stworzył styl zakopiański zaczęto w nich upatrywać przodków dawnych Piastów. W tym wypadku trudno skonkretyzować prawdę. Góralszczyzna zawitała na Małopolskę w dwunastym wieku. Wtedy to też powstała pierwsza parafia w Tatrach. W ciągu wieków kultura góralska znacznie się przekształciła, wszystko za sprawą wpływów innych krajów. Powstała odrębna kulturami, sztuka nawet gwara. Duży wpływ na górali miały migracje włoskie, to właśnie z Włoch górale przejęli wypasanie owiec na pastwiskach. Słowacja i Węgry natomiast w znacznym stopniu wpłynęły na powstawanie góralskiej gwary. Dziś górale to naród, który każdemu kojarzy się z górami. Ludzie ci kultywują swoją tradycje nie zapominając o najważniejszych wartościach. Górale to naród bardzo gościnny otwarty na nowych ludzi widać to chociażby na przykładzie wycieczek, jakie mają miejsce do Zakopanego lub w inne rejony Podhala. Górale są dziś nie rozerwalnym elementem gór i folkloru góralskiego.

Skład zespołu podhalańskiego

Skład zespołu podhalańskiego Jednym ze znaków rozpoznawczych górali podhalańskich jest na pewno muzyka. Mieszkańcy gór od najmłodszych lat mają już kontakt z muzyką i uczą się jej. Tradycyjny zespół muzyczny składa się z czterech osób. Najbardziej uważana osobą jest prymista to on wygrywa melodie prowadzącą, decyduje też w znacznym stopniu, jaki utwór będzie grany. W razie potrzeby prymista może też zastąpić dowolnego grajka w zespole. Kolejnym członkiem jest sekund, to osoba grająca na drugich skrzypcach. Skrzypce w kapeli góralskiej są bardzo cenione a sekund w razie potrzeby powinien umieć zastąpić basistę. Kolejnym ważnym członkiem zespołu jest osoba grająca na basach. Instrument ten jest dość prosty w obsłudze i wymaga od muzyka opanowania kilu schematów melodyjnych. Instrument taki wykonywany jest ręcznie z drzewa jesionowego lub świerkowego. Same struny wykonuje się zaś z owczych jelit. Zespół góralski to naturalnie nie tylko osoby grające różne melodie to też ludzie śpiewający lub tańczący. Zespoły góralskie potrafią mieć w swym składzie nawet kilkunastu członków, wówczas partie śpiewane można podzielić na męskie i damskie, efekt wówczas jest jeszcze większy. Zespoły muzyczne są jednym z ważnych elementów folkloru podhalańskiego. Zespoły te można po słuchać przy okazji ważnych uroczystości lub występów artystycznych. Sama muzyka góralska zazwyczaj jest bardzo skoczna i żywiołowa, dlatego też potrafi poderwać do zabawy wiele osób.

Strój góralki

Strój góralki Podhale to bardzo ciekawy region, jest tutaj bardzo kolorowo i atrakcyjnie. Miejsce to wzbogaca również kultura góralska, która jest widoczna na każdym kroku. Szczególne wrażenie robi tradycyjny strój góralski, który obecnie zakładany jest tylko odświętnie. Podstawą stroju góralki jest batystowa koszula zdobiona koronkami. Przy kołnierzyku znajdują się naturalnie duże czerwone korale. Na koszule góralki zakładają gorset jest on bardzo sztywny i elegancki. Znajdują się na nim piękne hafty. Całość sznuruje się długą czerwoną wstążką, która na samym zakończeniu gorsetu tworzy piękną ozdobę. Znakomitym dodatkiem do stroju jest spódnica uszyta z tybetu. Ta cześć garderoby również jest bardzo ozdobna tworzą ją bogate, kwieciste wzory. Aby sukienka dobrze się układała kobiety zakładają pod nią halkę zwana fartuchem. Okryciem nóg jest jak w przypadku panów obuwie o nazwie kierpce. W tym wypadku również zdobione ręcznych haftem. Jeśli chodzi o nakrycie głowy uzależnione jest od pogody. Kiedy dopisuje, wówczas kobieta nie ma okrycia głowy zdobi ją jedynie pięknym kwiatem. Jesienną porą góralki najczęściej zakładają chusty, na których dominuje motyw kwiatowy i piękne dekoracje. Strój góralski robi ogromne ważenie tym bardziej, że wykonywany jest własnoręcznie. Każdy szczegół jest tutaj precyzyjnie dopasowany. Stroje te często przechodzą z pokolenia na pokolenie, dziś mało jest osób, które trudnią się wykonaniem strojów ludowych, ponieważ jest to ogromna praca i wysiłek.

Jaskinie turystyczne na Podhalu

Jaskinie turystyczne na Podhalu Góry są bardzo ciekawym terenem nie tylko ze względu na swoje ukształtowanie. Panuje tutaj też ciekawy klimat, na jednej szerokości geograficznej jest ciepło z kolei w innym punkcie zimniej nawet o kilka stopni. Podhale ma w zanadrzu dużo więcej niespodzianek, dlatego watro wybrać to miejsce na okres wypoczynku. Jeśli nie lubimy aktywności fizycznej typu sporty wyczynowe, wolimy raczej coś spokojniejszego góry mogą nam to zapewnić. Jedną z atrakcji Podhala jest turystyka jaskiniowa. Na terenie tym występuje aż 500 jaskiń jednak otwartych dla zwiedzających jest 38. W dodatku jaskinie te mogą odwiedzać tylko członkowie Związku Alpinistycznego wszystko z powodu niebezpieczeństw, jakie mogą czekać na turystę. Jaskinie te są bardzo trudne i wymagają ogromnych umiejętności. Dla przeciętnego turysty przygotowanych zostało do zwiedzania sześć jaskiń. Jest tutaj bezpiecznie jednak atrakcji nie brakuje. Tylko jedna jaskinia, czyli mroźna posiada oświetlenie elektryczne wchodząc do pozostałych trzeba je zorganizować we własnym zakresie. Największa liczba jaskiń znajduje się na trenie tatrzańskiego parku narodowego. Jaskinie są elementem ukształtowania ternu górskiego, powstały z powodu ruchów ziemi, wymycia fragmentów skał przez wodę lub w wyniku wietrzenia skał. Dziś turyści mogą cieszy się wspaniałym miejscem do zwiedzania. Wejście do jaskini jest ogromnym przeżyciem, ponieważ trafiamy do całkiem innej przestrzeni, zazwyczaj groty częściowo zalane są woda, co dodatkowo wzbudza emocje.

  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. www.powiekszaniebiustu.biz.pl/objawy-ze-strony-krazenia-wystepuja-rzadko/