Folklor góralski

Folklor góralski Tym, co wyróżnia Podhale na tle innych rejonów jest na pewno folklor. Tradycje i kulturę góralską widać tutaj na każdym kroku. Będąc na spacerze możemy zauważyć tradycyjne podejście do budownictwa. Na Podhalu jest wiele starych chat budowanych w stylu góralskim, co ważne nawet nowe budownictwo ma jego elementy. Poza domami na Podhalu możemy mieć też styczność z tradycyjnym strojem ludowym. Co prawda, na co dzień górale noszą się wygodnej, typowo jak turyści, ale każda większa uroczystość wymaga założenia tradycyjnego stroju. Co ważne wszystkie elementy czy to męskiego czy damskiego stroju wykonywane są ręcznie. Rękodzieło jest podstawą kultywowania tradycji. Kolejnym elementem folkloru jest na pewno muzyka góralska. To muzyka prosta i płynąca z serca, nie ma mowy o niczym sztucznym. Piosenki są bardzo żywe i dynamiczne często towarzyszą im piękne tańce ludowe. Folklor muzyczny możemy obserwować również przy okazji występów zespołów regionalnych. Tradycje widać tutaj też w języku, górale mówią po polsku jednak w sobie tylko znanej gwarze. Sporo słów turyści nie są w stanie zrozumieć. Swoisty język sprawia, że teren ten jest jeszcze bardziej ciekawy i atrakcyjny od pozostałych. Na Podhalu watro też wyróżnić kuchnie. Bazuje ona na tradycyjnym przygotowaniu posiłków. Wszystkie potrawy są świeże i naturalne, nie ma mowy o żadnej chemii. Watro podkreślić, że na Podhalu wytwarzane są także liczne produkty regionalne, które górale sprzedają, jak na przykład sery.

5.00 avg. rating (93% score) - 1 vote
  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. Turystyka i podrłźe