Wpisy z Kwiecień 2015

Zakopane, sporty wodne extremalne

Zakopane, sporty wodne extremalne Zakopane wszystkim kojarzy się głównie z narciarstwem i górami tym czasem posiada ono o wiele więcej atutów. Nie zapominajmy, że w górach mamy na wyciagnięcie ręki wiele rzek strumieni, w których również można uprawiać sporty tym razem wodne. Sporty te dzielą się na ekstremalne, które wymagają odpowiedniego przygotowania i te tradycyjne łagodne, w których może uczestniczyć każdy. Na pewno do pierwszej kategorii zaliczymy spływy kajakowe. Aby dostarczyć jak największego deszczu emocji są organizowane na bardzo trudnej trasie. Możemy skorzystać ze sztucznego zlewiska lub trasy przy Białym Dunajcu. Kolejnym nowym sportem jest hydrospeed polega ona n pływaniu po rzeczce górskiej na desce trzymając się jednocześnie uchwytów na ręce. Do uprawiania tego sportu musimy być dobrze przygotowania, czyli posiadać kombinezon, ochroni nas przed zimnem i ewentualnymi urazami. Tylko na Białym Dunajcu istnieją warunki do spróbowania swoich sił w tym sporcie. Kolejnym sportem z typu extremalnych jest z pewnością rafting. Polega on na zjeździe potokiem górskim na pontonie. Jest to sport dla każdej kategorii wiekowej. Tak na prawdę, jeśli jesteśmy poczatkującymi możemy spróbować zjazdu z delikatnych rzek a nie do razu porywać się na najtrudniejsze. Sporty wodne cieszą się w rejonie górskim coraz większym zainteresowaniem, najwięcej turystów przyjeżdża specjalnie dla nich porą letnia, ponieważ wtedy warunki są najbardziej sprzyjające.

Ciupaga

Ciupaga Jednym z ważnych symboli Podhala jest na pewno ciupaga. Sprzęt ten przypomina wyglądem siekierkę. Ciupaga bardzo często stanowi dekoracje stroju ludowego. Panowie noszą ja przepasaną za pasem. Ciupaga to także forma laski, którą używano podczas wędrówek, czy wspinaczek w górach. Dziś element ten możemy zauważyć w tańcu ludowym. Najsłynniejszym tańcem regionalnym, gdzie ciupaga jest atrybutem nazywamy zbójnickiego. Taniec ukazuje walkę dwóch górali. Dawniej ciupaga pełniła role również czysto użytkową, przy jej pomocy rąbano drewno, używano jej, jako elementy do samoobrony. Ciupaga jest ważnym atrybutem góralskim po dziś dzień sprzedawana jest na wielu kramikach, jako pamiątka z gór. Ciupagę taką dostał też Jan Paweł II, specjalnie dla niego wyrzeźbiono dwie ciupagi, które wyglądem nie odbiegały od tych tradycyjnych bacowskich. Podhale kocha tradycje, więc pokazuje to na każdym kroku. Każdy turysta, jaki tu przybędzie na pewno zechce wrócić w to miejsce. Góry ciągle się zmieniają, wytyczane są nowe szlaki, obiekty do zwiedzania. Kultura jest tutaj żywa na każdym kroku. W wielu domach po dziś dzień kultywuje się kuchnię regionalną, mówi się w gwarze czy eksponuje to, co w górach najwspanialsze. Dziś nawet zwykły turysta może poczuć się wyjątkowo i kupić sobie góralską ciupagę, naturalnie nie jest to ostry sprzęt a jedynie piękna dekoracja i pamiątka z wycieczki. Ciupaga może być też pięknym prezentem dla osób ceniących góry.

Rzepiska

Rzepiska Rzepiska jest jedną z wsi podhalańskich, jest to typowa wieś pasterska gdzie po dziś dzień bacowie wypasają owce na halach. Ciekaw jest bardzo nazwa i jej pochodzenie. Dawniej na tych terenach sadzono rzepę w dużej ilości stąd też nazwa wsi. Wieś powstała w siedemnastym wieku, jako ostania z wsi pasterskich. Z zbiegiem lat miejscowość się rozwijała i rozrastała widać to na przykładzie urbanizacji terenu, na miejscu możemy zauważyć aż dwa kościoły, dwie szkoły czy dwie organizacje strażackie. Wieś jest dość spora i występuje w niej podział na cztery zasadnicze części, czyli Bryków potok, Pawlik, Wojtyczków oraz Grocholów potok. Mówiąc o Rzepiskach należy podkreślić, że teren jest bardzo malowniczy i nieskazitelny. Występuje tutaj bogactwo roślinności oraz dzikiej przyrody. Na pewno dobrze poczują się tutaj miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu. Można tutaj uprawiać sporty zimowe, jaki letnie typu kajakarstwo. Rzepiska to też wspaniałe tereny do pieszych wędrówek. Sami mieszkańcy są bardzo otwarci na turystów widać to na każdym kroku. Wieczorami nawet spotykają się z nimi, aby zabawić ich przy rytmie folkowej muzyki. Wówczas też opowiadane są liczne legendy, które przybliżają bardzo historie tego pięknego miejsca. Rzepiska to także liczna zabytki mowa tutaj przede wszystkim o wielu kapliczkach oraz kościołkach. Pomimo słabego materiału, jakim jest drewno znakomicie zachowały się po dziś dzień. Tutaj też zobaczymy pierwszy murowany kościół, który robi ogromne wrażenie.

Ludźmierz

Ludźmierz Najstarszą wioską występującą na terenie Podhala jest niewątpliwie Ludźmierz. Początkowe zagrody były położone na trzęsawiskach, dopiero, kiedy ziemię oddano zakonowi cystersów ci osuszyli teren, aby był zdatny do zamieszkania. Nawet to jednak nie pomogło, wieś często była zalewana wodami rzecznymi stąd decyzja o porzuceniu wsi i przeniesieniu się w wyżej położone tereny. Oprócz historii związanej z zakonem miejsce sławne jest jeszcze z jednego powodu, watro zaznaczyć, że na terenie tym urodził się sławny Kazimierz przerwa- Tetmajer, którego twórczość możemy podziwiać aż po dziś. W swych utworach wykorzystywał folklor podhalański i kulturę, dlatego też cieszył się tak dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Największym zabytkiem tej miejscowości jest kościół wniebowzięcia NMP. Początki tego sanktuarium są bardzo ciekawe według podań przejeżdżał tedy kupiec, który gdyby nie pomoc Matki boskiej utopiłby się w bagnie. Według legend w dowód wdzięczności miał postawić tutaj pierwsza kapliczkę. Z biegiem lat powstał tutaj jednak piękny kościół z trzema ołtarzami. Z czasem kościół rozebrano a w jego miejscu postawiono budowle murowaną w stylu neogotyckim. Sanktuarium jest sławne ze względu na pomnik, jaki w nim się mieści jest to 3,5 metrowa sylwetka Jana Pawła II. Ludźmierz to przede wszystkim rejon bardzo religijny, gdzie kultywuje się starą tradycje. Odbywają się tutaj duże święta religijne a także dożynki czy parady gazdowskie. Miejsce to kojarzone jest głównie z wieloma osobami duchownymi, należy wspomnieć tutaj przede wszystkim o naszym papieżu, który odwiedził to miejsce.

Morskie oko

Morskie oko Góry są pięknym terenem, będąc tutaj nie możemy jednak pomijać cudownych zbiorników wodnych, które też są wyjątkowe. Największym i najładniejszym zbiornikiem jest jezioro Morskie oko. Usytuowane jest w pobliżu Tatr, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. Typ tego jeziora określa się, jako polodowcowe. Powstało ono w wyniku drążenia przez wodę szczelin w skale. Morskie oko jest bardzo imponującym zbiornikiem ma prawie 35 ha powierzchni i długości 862 m, jest ono również bardzo głębokie obliczono, że najgłębsza cześć ma nawet 50 metrów. Sama budowa jeziora jest bardzo ciekawa. Na wierzchu zaobserwujemy duże głazy im jednak głębiej tym otoczenie się zmienia. Poniżej głazów jest żwir, piasek a następnie warstwa mułu rzecznego. Sama nazwa jeziora wzięła swój początek z języka niemieckiego. Tutejsi mieszkańcy używali nazwy Biały staw. Jezioro Morskie oko jest bardzo pięknym zbiornikiem, zachwyca zielona wodą i cudownym krajobrazem. Nie możemy zapomnieć, że, jako jedyne z niewielu jezior w Tatrach jest ono zarybione. Co ważne wszelkie zwierzęta, ryby czy roślinność jest tutaj pod ochroną. Brzegi jeziora porasta kosodrzewina oraz krzewy, nie możemy pominąć rzadkich okazów roślin jak tojad kosmaty, turzyca, czy bylica. Tylko w rejonie morskiego oka mamy sposobność do zobaczenia tak rzadkich okazów. Jezioro ze względu na nie banalny wygląd, oraz walory estetyczne przez wielu określane jest mianem najpiękniejszego na świecie.

  • O serwisie

    Podhale jest regionem położonym w południowej części Polski. Podhale to przede wszystkim teren górzysty, nie brakuje w nim jednak również nizin. Jeśli chodzi o sam klimat jest tutaj dość zimny. Szczególnie mroźna jest pora zimowa wówczas temperatury dochodzą nawet o -20 stopni. Jeśli chodzi o lato jest ciepłe jednak krótkie. Podhale to oprócz pięknego krajobrazu również cudowni ludzie. Zamieszkują je przede wszystkim górale, jest to ludność mająca bardzo dużą kulturę i tradycje. Widać je nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też i strojach, kuchni góralskiej.

Podhale jest bardzo atrakcyjnym miejscem na wypoczynek, to właśnie tutaj przybywa, co roku ogromna liczba turystów. Trzeba zaznaczyć, że na Podhalu można wypoczywać biernie, jaki aktywnie. Każda pora roku jest dobra na odwiedzanie tego miejsca. Podhale to region bogaty w liczne zabytki na każdym kroku widać to na przykładzie budownictwa czy też kościołów pochodzących nawet z średniowiecza. Górale bardzo hołdują tradycji stąd ogromna dbałość o zabytki występujące w tym rejonie. Podhale to także ciekawa kultura i niepowtarzalny folklor. Panie ubierają ręcznie haftowane suknie panowie z kolei piękne koszulkę, strój ten obowiązuje przy okazji największych świat lub wesel. Oprócz bogatej historii i zabytków Podhale może skusić ans także cudowną kuchnią. Dominuje w niej samo naturalne jedzenie. Górale większość produktów pozyskują z własnego ogrodu i hodowli. mazda sprzęgło